از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس ایده آل استایل
از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس

هیچ چیز بهتر از داشتن لباس‌های اتو کشیده و مرتب نمی باشد. اتو کشیدن لباس‌ها ظاهر آن‌ها را در چند دقیقه کاملا عوض می‌کند ولی اگر کمی حواس پرت باشیم و دقت نکنیم، رد اتو روی لباس‌های دوست داشتنی ما می‌ماند. اگر سوختگی لباس زیاد باشد و بافت پارچه کاملا آسیب دیده باشد، عملا کاری از دست شما ساخته نیست، ولی اگر سوختگی پارچه خفیف باشد و یا تنها لباس برق افتاده باشد، (بخصوص در مورد پارچه‌های پنبه و کتان) با استفاده از روش‌های خاصی می‌توان این لکه‌ها را برطرف کرد. در این مطلب روش‌های از بین بردن جای اتو روی لباس و از بین بردن لکه سوختگی اتو را برای شما شرح خواهیم داد.

 

از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس

۱- سریع عمل کنید

از روی لباس هم مانند پاک کردن لکه‌های دیگر از روی پارچه و لباس باید سریع عمل کنید. سریعا اتو کشیدن را متوقف کنید و اقدام به لکه بری کنید، فراموش نکنید که هرچه سریع‌تر عمل کنید بهتر و کامل‌تر نتیجه خواهید گرفت.

از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس ایده آل استایل

۲- لباس را با آب گرم آبکشی کنید

قبل از اقدام به لکه بری لباس را با آب گرم بشویید. این کار باعث می‌شود لباس شما برای جذب مواد شوینده‌ای که در مراحل بعد استفاده خواهید کرد آماده باشد و همچنین مواد اضافی که ممکن است روی سطح پارچه باشند، پاک شوند.

از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس ایده آل استایل

۳- استفاده از مواد شوینده 

قبل از هرکاری برچسب مراقبتی روی لباس را به دقت بررسی کنید. مطمئن شوید که روش درستی را برای پاک کردن لکه اتو از روی لباس به کار می‌برید و با این روش‌ها به بافت پارچه آسیب نمی‌زنید. از مواد شوینده معمولی که برای شستشوی لباس‌ها به کار می‌برید استفاده کنید. مایع شستشو را روی لکه اتو بمالید و با انگشتان خود مایع را روی سطح لکه پخش کنید. زمان بدهید تا پودر شستشو یا مایع شستشوی لباس به بافت پارچه نفوذ کند. از مواد سفید کننده در این مرحله استفاده نکنید. ممکن است لکه اتو با استفاده از همین روش در این مرحله پاک شود. مواد شوینده مایع برای این کار بهتر از پودر لباسشویی هستند زیرا شوینده مایع به بافت پارچه کاملا نفوذ می‌کند. با این حال اگر شوینده مایع در دسترس ندارید می‌توانید کمی پودر لباسشویی را با آب مخلوط کرده تا حالت خمیری پیدا کند و این مرحله را با پودر لباسشویی انجام دهید.

از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس ایده آل استایل

۴- استفاده از سفید کننده لباس

ابتدا برچسب مراقبتی روی لباس را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید استفاده از سفید کننده برای لباس شما منعی ندارد. اگر امکان استفاده از سفیدکننده برای این لباس وجود داشت کمی سفیدکننده را با آب رقیق کرده و لباس را به مدت ۱۵ دقیقه داخل آن خیس کنید. اگر میزان درستی از سفید کننده را برای لکه‌بری به کار ببرید، حتما لکه کم‌رنگ خواهد شد. هنگام استفاده از سفید کننده حتما از دستکش استفاده کنید و دستورالعمل درج شده روی بطری سفید کننده را به دقت بخوانید. بعد از لکه بری نوبت به شستشوی لباس می‌رسد. لباس را با دور معمولی ماشین لباسشویی بشویید.

از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس ایده آل استایل

۵- لباس را در هوای آزاد و نور خورشید خشک کنید

لباس را از ماشین لباسشویی خارج کنید و لکه اتو را چک کنید. لکه اتو باید کمرنگ شده باشد، شاید نیاز باشد مراحل بالا را برای چند بار انجام دهید. به جای خشک کردن لباس به کمک خشک کن، لباس را در هوای آزاد و نور خورشید خشک کنید. نور خورشید هر نوع لکه‌ای را کمرنگ می‌کند ولی دقت داشته باشید که لباس را بیش از یک روز زیر نور خورشید قرار ندهید زیرا به مرور بافت پارچه ضعیف خواهد شد و لباس را مستعد پارگی می‌کند.

از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس ایده آل استایل

استفاده از سفید کننده اکسیژنه برای پاک کردن لکه سوختگی اتو

این روش جدید و غیرمعمول برای پاک کردن لکه سوختگی اتو به شدت محبوب است و نتیجه بسیار خوبی دارد. برای انجام این روش یک پارچه قدیمی و تمیز پیدا کنید و آن را به سفید کننده اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید آغشته کنید. لباس خود را روی میز یا سطحی صاف قرار داده و پارچه را روی لکه سوختگی قرار دهید. پراکسید هیدروژن، یک محلول تمیز کننده و سفید کننده با خواص ملایم و خفیف است که معمولا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و داروخانه‌ها به  فروش می‌رسد. دقت داشته باشید که سفید کننده‌ها هرکدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و اثرات متفاوتی روی پارچه خواهند داشت. بعد از این مرحله یک پارچه تمیز و خشک روی پارچه آغشته شده به سفید کننده هیدروژن پراکسید بگذارید. حرارت اتو را روی درجه ملایم تنظیم کنید(حرارت اتو نباید زیاد باشد) و شروع به اتوکشی سه لایه پارچه‌ای که در بالا توضیح داده شد بکنید. گرما به تدریج از لایه‌ها عبور می‌کند و به لکه روی لباس نفوذ می‌کند و به پراکسید هیدروژن کمک می‌کند تا لکه را محو کند. دقت داشته باشید که حتما پارچه‌ای که با سطح اتو در تماس است خشک باشد تا محلول سفید کننده باعث زنگ زدگی و یا آسیب دیدن اتو شما نشود.

از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس ایده آل استایل

استفاده از سرکه سفید برای از بین بردن لکه سوختگی اتو

روش دیگر برای پاک کردن لکه سوختگی اتو از روی لباس این است که از سرکه سفید استفاده کنید. یک اسفنج یا پارچه تمیز را به سرکه سفید آغشته کنید و روی لکه بکشید. سپس ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان بدهید که سرکه سفید جذب بافت پارچه شده و سپس لباس را با آب سرد بشویید. دقت داشته باشید که فقط از سرکه سفید برای این کار استفاده کنید. انواع دیگر سرکه خود باعث ایجاد لکه روی لباس خواهند شد.

استفاده از آب لیمو برای از بین بردن لکه سوختگی اتو

اگر روش‌هایی که در بالا ذکر شد برای شما کارساز نبود نگران نباشید. منابع اینترنتی روش‌های دیگری را نیز توصیه کرده‌اند. البته ممکن است تاثیر این روش‌ها به اندازه روش‌های قبل که توضیح داده شد نباشد. کمی آبلیمو روی لکه سوختگی اتو بریزید و سپس لباس را در آب گرم غوطه‌ور کنید و اجازه دهید لباس ۱۵ الی ۳۰ دقیقه در این محلول بماند و سپس لباس را آبکشی کنید. برای اطمینان خاطر این روش را روی پارچه‎های ابریشمی و پشمی حساس امتحان نکنید، درست است که آبلیمو از سفید کننده‌های صنعتی خیلی ضعیف‌تر است ولی ممکن است به بافت پارچه لباس آسیب برسد. پس در استفاده از این روش دقت لازم را داشته باشید.